Priredio: Ivica Matičević; Ilustracije: Vladimir Kirin

Hrvatske bajke i basne

Kako i iz kojega su smjera dospjele prve bajke i basne na naše prostore? Tko je prvi upalio žigicu? I napokon, sadržajno i poimence, koji su se autori ovom književnom vrstom u nas bavili, i proslavili? Ako želite osvojiti više od maglovitoga poznavanja stvari, nudi se izvrsna prilika. Odgovore potražite na jednome mjestu. Donosi ih lektirna knjiga koju je pripremio Ivica Matičević.

Knjiga sadrži:

Knjiga pričâ “Nevidljiva kraljica” zaista se čita i kao povijesno i kao književno štivo, ali i kao štivo visoke domoljubne i bogoljubne naravi. Knjiga sadrži predgovor Božidara Petrača i kraći pregled Povijest Hrvata Franje Šanjeka. O BAJKAMA I BASNAMA:

Bajke su nastale i tisućama godina živjele u usmenoj narodnoj predaji. U njima je narod – kao uostalom i u drugim oblicima svoga književnog stvaralaštva – izražavao svoje boli i stradanja, zanose i nade, težnje i nastojanja, ljubavna osjećanja i moralna shvaćanja; ugrađivao u njih svoja iskustva, svoje spoznaje i svoju životnu filozofiju. (DIKLIĆ-TEŽAK-ZALAR)

Basne su kratke priče s poučnom tendencijom u kojima su nosioci radnje ili zapleta životinje (…) ipak basnama nije najvažniji cilj da pruže neke spoznaje o životinjama i njihovu ponašanju, nego da izraze istinu o ljudima. (DIKLIĆ-TEŽAK-ZALAR)

Etičko vrednovanje ljudskih odnosa i postupaka izbija iz gotovo svake alegorije koju basne sadrže u sebi. (DIKLIĆ-TEŽAK-ZALAR)